O copyrigte a softvérových licenciách

Sme si istí, že poznáte niektoré z licencií, ktoré sa používajú s najväčším komerčným softvérom - zvyčajne hovoria, že môžete použiť iba jednu kópiu softvéru na jednom počítači. Tento systém takýto druh licencie nemá rád. Budeme radi, ak kópie systému Debian GNU / Linux nainštalujete na každý počítač v škole, doma alebo v počítači, ktorý používate na podnikanie. Môžete požičiavať inštalačné médiá svojim priateľom a pomôcť im s inštaláciou na ich počítačoch! Môžete dokonca vyrobiť tisíce kópií a predávať ich - s niekoľkými obmedzeniami. Systém Ubuntu môžete voľne inštalovať a používať pretože je založený na slobodnom softvéri.

Slovo slobodný neznamená, že softvér nemá copyright a neznamená to, že CD disky, ktoré obsahujú softvér sa musia distribuovať bezplatne. Slobodný softvér znamená to, že licencia jednotlivých programov nevyžaduje platiť za právo distribuovania alebo používania týchto programov. Slobodný softvér tiež znamená nielen to, že ho môže ktokoľvek rozšíriť, prispôsobiť a pozmeniť, ale tiež to, že môžete ďalej šíriť výsledky svojej práce.

[Note]

Projekt Ubuntu ako pragmatický ústupok svojim používateľom ponúka aj softvérové balíky, ktoré nespĺňajú naše kritéria slobodnosti. Tieto balíky nie sú súčasťou oficiálnej distribúcie, ale sú dostupné z úložiska multiverse, ktoré je súčasťou zrkadiel Ubuntu. Ak si chcete pozrieť ako vyzerá obsah archívov navštívte stránku Ubuntu web site.

Mnoho programov v systéme spadá pod licenciu GNU General Public License, ktorú tiež často označujeme GPL. GPL licencia vyžaduje aby bol súčasne dostupný zdrojový kód programu, ktorý šírite v binárnej podobe. Toto obmedzenie, ktoré licencia kladie, umožňuje ostatným používateľom modifikovať softvér. Toto ustanovenie o zdrojovom kóde[1] je platné pre všetky programy, ktoré obsahuje systém Ubuntu.

Existuje niekoľko ďalších foriem copyrightu a softvérových licencií, ktoré sa používajú pre programy v Ubuntu. Informácie o týchto licenciách nájdete pre každý balík v súbore /usr/share/doc/meno-balika/copyright po nainštalovaní príslušného balíka do systému.

Viac informácií o licenciách a o tom ako Ubuntu určuje či je softvér dostatočné slobodný na to, aby mohol byť zaradený do hlavnej distribúcie, nájdete v popise licenčnej politiky Ubuntu na stánke Ubuntu License Policy.

Najdôležitejším faktom je to, že tento softvér nemá žiadnu záruku. Programátori, ktorí vytvorili tento softvér, to urobili pre prospech celej komunity. Nemôžeme zaručiť, že program bude vhodný na účely, na ktoré ho chcete použiť. Máte však k dispozícii zdrojové kódy tohto programu, a preto si ho môžete prispôsobiť vašim potrebám a využívať zmeny, ktoré vykonajú ostatní, ktorí takýmto spôsobom pomáhajú rozvoju slobodného softvéru.



[1] Viac informácií o to ako nájsť, rozbaliť a zostaviť binárne súbory zo zdrojových kódov Ubuntu nájdete na strénke Debian FAQ, v časti Basics of the Debian Package Management System.