Použitie sprievodcu na vytvorenie tabuľky v programe Base

Predtým, než začneme vytvárať tabuľku, je potrebné povedať, že každá tabuľka musí obsahovať pole s primárnym kľúčom (na čo je primárny kľúč dobrý si ukážeme neskôr). My zadefinujeme takéto pole na to aby nám číslovalo záznamy a nastavíme aby sa pri vytváraní nového záznamu číslo automaticky zvýšilo.

Pretože pre našu databázu - výdavky na autá - nepotrebujeme žiadne z polí, ktoré nám ponúka sprievodca, vytvoríme jednoduchú tabuľku pomocou sprievodcu, ktorá nebude súvisieť s našou databázou. Táto podkapitola bude iba vysvetľovať ako funguje sprievodca.

Sprievodca pre zjednodušenie umožňuje vybrať často používané polia z viacerých ponúk. Polia nemusíme vyberať len z jednej ponuky, kľudne môžeme polia vybrať i spomedzi troch rôznych.

Takže kliknite na Použiť sprievodcu na vytvorenie tabuľky. Tým otvoríte Sprievodcu tabuľkou.

Krok 1: Výber polí. Môžete si vybrať spomedzi dvoch typov tabuliek: služobných a osobných. Každá kategória obsahuje svoje vlastné tabuľky z ktorých si môžete vybrať. Každá tabuľka ponúka zoznam polí. My použijeme tabuľku Zbierka CD v kategórii Osobný z ktorej si vyberieme polia ktoré budem potrebovať.

  1. Prepnite prepínač do polohy Osobný. V rozbaľovacom poli Ukážkové tabuľky si môžete vybrať tabuľku.
  2. V ukážkových tabuľkách vyberte Zbierka CD. V okne Dostupné polia uvidíte zoznam dostupných polí.
  3. Pomocou tlačítka > vyberte polia, presuňte polia z okna Dostupné polia do okna Vybraté polia v takomto poradí: IDZbierky, NázovAlb, Spevák, DátumNákupu, Formát, Poznámky a PočetNahrávok.
  4. Vyberte polia z ďalších ukážkových tabuliek. Prepnite prepínač do polohy Služobný. Z rozbaľovacieho poľa vyberte tabuľku Zamestnanci. Pomocou tlačítka > presuňte pole Fotka. pole sa zjaví na konci zoznamu pod poľom PočetNahrávok.
  5. Al ste sa pomýlili v poradí polí, môžete kliknúť na meno poľa, ktoré je na nesprávnom mieste aby ste ho označili. Potom použite šípky hore a dole, ktorými pole posuňte na správne miesto.
  6. Stlačte Ďalej. Zobrazí sa znova zoznam polí a pod nimi dve tlačítka + a . Tieto tlačítka sa používajú na pridanie alebo odstránenie polí zo zoznamu polí. Pri používaní týchto tlačidiel buďte ale opatrní, ak ešte neviete ako vytvárať tabuľky.

Base výber polí

Krok 2: Nastavenie typov a formátov. V tomto kroku nastavíte poliam ich vlastnosti. Keď kliknete na pole, informácie sa zobrazia v pravej časti okna. Tam môžete vykonať zmeny aké potrebujete. Kliknite postupne na každé z polí a vykonajte zmeny, ktoré sú popísané nižšie.

Base vlastnosti polí

Ak niektoré z polí bude povinne vyžadovať hodnotu, nastavte Požadovaná položka na Áno. Ak je Požadovaná položka nastavená na Áno, tak toto pole musí obsahovať nejakú hodnotu. Napríklad ak má pole KrstnéMeno nastavené Požadovaná položka na Áno, presunutie z tohto poľa bez toho, že by do neho bola zadaná hodnota bude zamietnuté.

  • IDZbierky: Zmeňte hodnotu položky Automatická hodnota na Áno.
  • NázovAlb:
    • Ak všetky albumy majú mať názov zmente hodnotu poľa Požadovaná položka na Áno. V opačnom prípade nechajte hodnotu poľa Požadovaná položka na Nie.
    • V poli Dĺžka nechajte hodnotu 100, pretože dĺžka názvu albumu asi nepresiahne 100 znakov.
V programe Base je maximálna dĺžka každého poľa určená pri vytvorení. Túto hodnotu nie je jednoduché neskôr zmeniť, takže ak si nie ste istí, je lepšie nastaviť väčšiu dĺžku. Program Base používa pre textové polia formát VCHAR. Tento formát používa iba aktuálny počet znakov v poli až po horný limit. Takže ak pole obsahuje iba 20 znakov, bude použitých iba 20 znakov aj keď je limit nastavený na 100. Dva názvy albumov obsahujúce 25 a 32 znakov budú teda spolu zaberať 57 znakov a nie 200.
  • Spevák: Použite predvolené hodnoty. Vďaka tomu, že hudba má autorov, nastavte Požadovanú položku na Áno.
  • DátumNákupu: Dĺžku nechajte na predvolenej hodnote. Požadovaná položka môže tiež zostať na Nie (dátum nemusí byť vždy známy).
  • Formát: Iba zmeňte Požadovanú položku na Áno.
  • Poznámky: Nemusíte robiť žiadne zmeny.
  • PočetNahrávok: Zmeňte Typ poľa na Malé celé číslo [SMALLINT]. To umožňuje zadať počet nahrávok do 999.
  • Fotka: Použite predvolené nastavenie. Ak ste skončili s nastavením, kliknite na tlačítko Ďalší.
Každé pole má definovaný typ, ktorý v programe Base musí byť zadaný. Tieto typy sú okrem iných aj text, celé číslo, dátum a desatinné číslo. Ak má pole obsahovať všeobecné informácie (napríklad názov alebo popis), tak je potrebné použiť text. Ak pole bude obsahovať číslo (napríklad cenu) typ bude desatinné číslo alebo iné prislúchajúce číselné pole. Sprievodca vyberie správny typ poľa, ak ešte neviete ako to funguje, pozrite si ostatné polia aký typ je im priradený.

Krok 3: Nastavenie primárneho kľúča.

  1. Ponechajte označené pole Vytvoriť primárny kľúč.
  2. Vyberte možnosť Použite existujúce pole ako primárny kľúč.
  3. V rozbaľovacom poli Názov poľa, vyberte IDZbierky.
  4. Označte Automatická hodnota ak ešte nie je označená.
  5. Kliknite na tlačítko Ďalej.
Primárny kľuč jednoznačne určuje položku (alebo záznam) v tabuľke. Napríklad môžete mať dvoch ľudí s menom "Ján Novák" alebo troch ľudí žijúcich na rovnakej adrese a databáza ich musí vedieť rozlíšiť. Najjednoduchšou metódou je priradiť každému z nich jedinečné číslo: číslo prvej osoby bude 1, druhej 2 atď. Každý záznam má číslo a každé z týchto čísel je iné, takže potom môžeme povedať napríklad “záznam číslo 172”. Toto je spôsob aký sme použili aj tu: IDZbierky je číslo, ktoré Base automaticky priradí každému záznamu tabuľky.

Krok 4: Vytvorenie tabuľky.

  1. Ak chcete môžete v tomto kroku zmeniť meno databázy. Ak ju chcete premenovať, vyberte si zmysluplné meno. V našom prípade nemusíte nič meniť.
  2. Pole Vkladať hneď dáta ponechajte označené.
  3. Kliknite na tlačítko Dokončiť. Okno, ktoré vytvorí sprievodca zatvorte. Teraz sa nachádzate späť v hlavnom okne databázy, v ktorom vidíte novovytvorenú tabuľku s vami zvoleným menom.