Používanie

Podľa mňa je používanie KTechLab intuitívne, teda aj bez návodu by ste prišli na to ako ho používať. Napriek tomu tu uvediem niekoľko základných postupov, ktoré môžu uľahčiť začiatky, najmä, začínajúcim používateľom.

Vytvorenie projektu

Vytvorenie projektu nei je povinný krok. Projekt je akési zoskupenie súborov, ktoré logicky patria k sebe (ale nemusia). Pre projekt je vhodné (nie však nutné) vytvoriť samostatný adresár. Ak ho nemáte pripravený pred vytvorením projketu, je možné ho vytvoriť z dialógu pre výber adresára (Umiestnenia). Pre prácu s projektmi slúži menu Projekt, v ktorom je položka Nový projekt. Táto voľba otvorí dialóg:

Nový projekt

Do tohoto dialógu stačí zadať meno projektu a vybrať pre neho vhodný adresár. Vytvorenie si projektu v sebe nesie výhodu vtedy, keď pracujete s viacerými súbormi (napríklad pri simulácii PIC), keď je možné všetky potrebné súbory otvoriť naraz, otvorením projektu. Ďalšou výhodou je to, že všetky súbory projektu sú dostupné v pravej časti okna, na karte Projekt.

Po vytvorení projektu sú všetky novo vytvorené (a uložené) súbory automaticky pridané do porjektu, ale je možné (z menu Projekt) pridať práve otvorený súbor alebo iný, už existujúci, súbor. Opatrne voľte túto možnosť pri bežnej simulácii, v zmysle pridania viacerých obvodov, pretože po spustení KTechLab je automaticky spúšťaná simulácia a to môže pri viacerých obvodoch dosť zaťažiť procesor...

Vytvorenie súboru

Vytvorenie projektu povinné nie je, ale ak chcte s KTechLab niečo robiť, musíte mu vytvoriť súbor. Nový súbor možno vytvoriť z menu Súbor -> Nový, ale aj kliknutím na ikonu na paneli nástrojov. Obomi spôsobmi sa otvorí tento dialóg:

Nový súbor

Ako sami môžete vidieť, je možné si vybrať z viacerých typov súborov:

  • asm – textový súbor s kódom asembléra (pre PIC);
  • c – textový súbor s kódom C (tiež pre PIC);
  • circuit – súbor pre simuláciu elektronických obvodov;
  • flowcode – súbor pre grafický návrh programu rpe PIC;
  • microbe – textový súbor s kódom Microbe pre PIC (podobný jazyku Basic).

Pokiaľ sa nechystáte robiť simulácie s mikroradičom PIC, tak si vystačíte bez projektu s prostým súborom typu circuit, ale i tak je dobré pripraviť si pre tieto súbory samostatný adresár. Pokiaľ sa chystáte simulovať PIC, tak budete potrebovať súbor cicuit a minimálne jedn súbor pre kód a budete si tiež vybrať typ mikroradiča, ktorý je na obrázku nedostupný.

Nový súbor možno vytvoriť aj tak, že na ikonu pre nový súbor v paneli nástrojov nekliknete, ale trochu dlhšie stlačené tlačítko podržíte a tým sa Vám zobrazí menu, pomocou ktorého si môžete zo spomínaných typov súborov vybrať priamo.