Predmet 'GNU/Linux a jeho prostriedky' na FMFI UK

Predmet [i]GNU/Linux a jeho prostriedky[/i] na FMFI UK vyučujem od roku 2000. Počas tohto obdobia prešiel viacerými zmenami. Mojím cieľom od začiatku bolo vytvoriť predmet, ktorý by sám odrážal podstatu otvoreného a slobodného softvéru, spočívajúcu v dobrovoľnom príspevku autorov vlastnou prácou. Spočiatku bola táto myšlienka vyjadrené dvojkoľajnosťou predmetu. Na jednej strane prednášajúci (teda ja), prezentoval vybrané témy formou klasických prednášok, pričom ale študenti klasickou skúškou predmet nekončili. Na získanie známky bolo treba spraviť niečo všeobecne užitočné - konkrétne išlo o prepisovanie zbierky príkladov z matematickej analýzy do LaTeX-u, s tým, že po jeho skončení text dáme autorom, aby s ním naložili tak, ako uznajú za vhodné. Ide o pomerne zložitý text, plný rôznych matematických prvkov. Študenti mali za úlohu prepísať po 10 strán. Vedľajším cieľom bolo, aby sa študenti naučili pracovať s LaTeX-om, čo v prípade študentov matematiky a informatiky považujem za potrebné. Alternatívou pre študentov bolo prednesenie prednášky na vybraný tému, pričom bolo prednesených niekoľko zaujímavých tém. Skriptum však dodnes prepísané nie je. Študenti svoju úlohu zvládli, v podstate všetok text prepísaný dnes je a stále čaká na dokončenie. Potrebuje však záverečnú redakciu, korekciu a kontrolu správnosti - v zmysle verifikácie zhody s originálom. Tiež sa ukázalo, že takýto prístup je veľmi organizačne náročný a prednášajúceho zaťažuje nad rámec jeho časových možností. Po dvoch rokoch som, na základe týchto skúseností predmet zmenil skôr klasickým smerom - prednášajúci prednáša, študenti robia skúšku. Tá bola praktická, študenti mali za úlohu napísať zložitejší text v LaTeX-u, so správnym členením, matematickými výrazmi a vloženými obrázkami, referenciami a použitou literatúrou. Teda všetkým, čo treba na písanie diplomovej práce. Táto organizácia bola študentami vcelku dobre akceptovaná, avšak predstavovala odklon od môjho pôvodného úmyslu organizovať predmet [i]inak[/i].

Predmet v šk. r. 2006/07

Dnešná forma, s ktorou experimentujem od ZS 2006/07 vznikla na základe dlhšej diskusie s kolegom z fakulty Marekom Nagyom. Vlastne som za ním začiatkom semestra prišiel s návrhom môj predmet zrušiť a jeho som chcel požiadať, aby mojich študentov prebral do svojich na Linux orientovaných predmetov. Presvedčil ma o opaku a, zd-a sa, nespravil zle.

Semester je teraz rozdelený na dve časti. V prvej tretine prednášam ja, v druhej študenti. Moje prednášky sú zamerané na
  • históriu, motiváciu, licencie a iné 'filozofické' témy a
  • vývoj softvéru (GCC, make, subversion, doxygen, trac)
  • použitie LaTeX-u na sadzbu textových dokumentov
Študenti si svoje témy vyberajú podľa záujmov a skúseností = podmienka pre výber je, že musia byť o otvorenom SW - teda sú možné aj také, ktoré súvisia s Windows. Študentská časť začína diskusiou o zvolených témach - jej súčasťou je aj pomoc pri výbere. Niektorí účastníci s Linuxom veľa skúseností nemajú a potrebujú pomoc. V tomto prípade sa ukázalo byť najvhodnejším riešením to, že študent si vyberie za tému program, ktorého ekvivalent používa vo Windows. Napríklad, používateľ Delphi sa oboznámi so systémom Lazarus a prednesie prednášku o takto získaných skúsenostiach spolu s porovnaním funkcionality a podobne.

Táto forma predmetu predstavuje istý návrat k mojim pôvodným predstavám. Študenti robia niečo užitočné pre komunitu, konkrétne v tomto prípade prednášky pre spolužiakov. Predmet je navyše "výcvikom" v samostatnej práci (voľba prednášky podľa vlastného výberu) a v spôsobilosti prezentácie pred obecenstvom s limitovaným časom 15 min. na jednu tému.

Predmet v šk. r. 2007/08

V ZS 2007/08 som opäť pokračoval v experimentoch. V predchádzajúcom semestri sa ukázalo, že nie je dosť času na to, aby každý študent svoju prednášku odprezentoval. Nakoniec to skončilo tak, že snáď polovica ju len odovzdala, čím vlastne boli vytvorené len na to, aby bolo niečo spravené. Tým sa poprela základná myšlienka, spraviť niečo užitočné aj pre druhých.

Semester bol opäť rozdelený na dve časti. V prvej som prednášal ja, v druhej mali slovo študenti. Aby som zvládol ich počet, navrhol som vytváranie skupín po 3-5 študentov. Skupina si vybrala tému, ktorú spracovala v textovej forme a zorganizovala prednášku. Aj keď sme opäť nestihli všetky prednášky, výsledok práce - obvykle návod na používanie vybraného programu - zostal.

Mojou podmienkou bolo vytvorenie návodu s použitím LaTeX-ovského štýlu pdfscreen. Výhodou je, že produkt je v kompaktnej forme a je dobre čitateľný. Mojím postranným cieľom bolo aj priviesť študentov k vyskúšaniu LaTeX-u a tiež aj systému subversion, ktorý umožňuje, okrem iného, spoločnú prácu na dokumente.

Mne sa táto forma zatiaľ zo všetkých vyskúšaných pozdávala najviac a myslím, že v nej budem aj pokračovať. Počas semestra som mal dojem, že sa to páčilo aj študentom. Prednášky mali dobrú úroveň a u mnohých prezentujúcich bolo vidno, že to robia radi.

Výsledné študentské práce sú zaradené medzi ostatné návody.