Výber vhodnej distribúcie pre školský server

Distribúcií linuxu je ako húb po daždi - Slackware, Fedora, OpenSuse, Mandriva, Debian, Ubuntu, Knoppix. Len podotýkam, že tento zoznam ani z ďaleka nie je kompletný a poradie distribúcií je čisto náhodné. Ak dávate prednosť komerčnej podpore, môžete využiť služby spomínaného Mandrake alebo Red Hat Enterprise Linux.

My sme si vybrali Ubuntu server z nasledujúcich dôvodov:

  • je to od roku 2005 najobľúbenejšia distribúcia (podľa stránky distrowatch.com),
  • je založená na Debiane. Niektoré školy dostali od projektu Infovek predkonfigurovaný server s Debianom, takže v prípade problémov sa dá obrátiť na správcov na ostatných školách cez konferenciu Spravca v projekte Infovek,
  • má veľmi dobrú podporu: na českej domovskej stránke, či na jej Wikipédii, ale hlavne na jej fóre
    a existujú dokonca i chaty, či už česko-slovenský Jabber chat, alebo konferenčná miestnosť IRC, navštíviť môžete aj neoficiálnu príručku s vychytávkami a niečo sa nájde aj v slovenčine na domovskej stránke Ubuntu, alebo pre jednotlivé verzie 6.10 a 6.06
  • Ďalšie výhody, ktoré sľubuje Ubuntu:
    • Ubuntu chce byť vždy zadarmo a nikdy nebude žiadna "enterprise verzia" za špeciálny poplatok: "Chceme, aby mali všetci to najlepšie za rovnakých a slobodných podmienok."
    • Ubuntu tím sľubuje pravidelné vydávanie nových verzií (každých 6 mesiacov). Môžete používať súčasnú stabilnú verziu, no nič vám nebráni pomáhať vylepšovať vývojársku verziu. Každá verzia je naďalej podporovaná aspoň 18 mesiacov. Je ale tiež možné vybrať si verziu s dlhodobou podpodou tzv. LTS.

Keďže sme mali k dispozícii dvojjadrový 64 bitový procesor, rozhodli sme sa použiť 64-bitovú distribúciu.

Okrem týchto faktov dávame do pozornosti aj to, že na našej stránke sa nachádza aj kompletne preložená príručka k tomuto systému - Príručka Ubuntu servera. V našom návode sa na ňu budeme niekoľkokrát odvolávať.