SchoolTool - Počiatočné nastavenia

Počiatočné nastavenia

Ovládanie servera

Po nainštalovaní servera SchoolTool sa server automaticky zapne a reštartuje po zapnutí počítača. SchoolTool beží na pozadí a vždy keď ho budeme potrebovať, ho môžeme nájsť na adrese http://localhost:7080 (platí len pre počítač, na ktorom sme ho inštalovali).

Server SchoolTool zaberie niečo z vašej operačnej pamäte. Či si to všimneme záleži od celkového množstva pamäte v našom počítači, od toho aké ďalšie aplikácie používame a koľko aplikácii a procesov používame naraz. V prípade potreby môžeme SchoolTool vypnúť ručne. Ak takéto veci niesme zvyknutí robiť, tak si nainštalujeme balík sysvconfig aby sme príkaz trochu zjednodušili:

$ sudo apt-get install sysvconfig

potom môžme použiť:

$ sudo service schooltool-2009 stop
$ sudo service schooltool-2009 start

Treba byť trpezlivý, pretože oneskorenie medzi zadaním príkazu a dobou, kedy bude webové rozhranie dostupné, môže trvať od 30 sekúnd až do jednej minúty.

Keď sme zvyknutí na skripty init.d, tak môžeme použiť:

$ sudo /etc/init.d/schooltool-2009 stop
$ sudo /etc/init.d/schooltool-2009 start

Ak chcete aby SchoolTool bol dostupný v celej lokálnej sieti ale cez sieť Internet, tak prejdite na časť Making SchoolTool’s Web Interface Accessible to Other Computers (or not).

 

Zmena prístupového hesla

Začneme tým, že sa do systému prihlásime ako manager, urobíme male úpravy v nastaveniach a vytvoríme svoj vlastný účet. Najskôr do webového prehliadača zadáme adresu http://localhost:7080 (na tom istom počítači, na ktorom sme systém inštalovali). Mali by sme vidieť takýto prázdny kalendár:

_images/first.png

Vpravo na červenom pruhu klikneme na Prihlásiť sa, a potom sa prihlásime pomocou použivateľského mena “manager” a hesla “schooltool” :

_images/login.png

Ďaľšia vec, ktorú by sme mali urobiť, je zmena hesla používateľa manager. Ak chceme zmeniž heslo prihláseného používateľa, klikneme v hornej časti obrazovky na Domov:

_images/manager-info.png

Potom klikneme na Zmeniť heslo, zadáme (dva krát) nové heslo a klikneme na Použiť:

_images/change-password.png

Dokonca aj vtedy, keď nemáme v pláne sprístupniť server SchoolTool tak, aby bol dostupný z ostatných počítačov, mali by sme heslo používateľa manager zmeniť. Predídeme tak možnosti, že sa niekto, kto má fyzický prístup k nášmu počítaču, prihlási do systému pomocou predvoleného hesla.

Zmena nastavení stránky

Teraz klikneme v hornej časti obrazovky na Spravovať:

_images/manage.png

Klikneme na Change Site Preferences.

_images/site-prefs.png

SchoolTool je vytvorený tak, aby sa dal používať v rôznych krajinách, ale niektoré časti Sveta majú iný kalendár, preto je potrebné upraviť miestne nastavenia. SchoolTool je prednastavený tak, aby viac-menej vyhovoval európskym štandardom. Môžeme ešte nastavíť naše časové pásmo.

Kalendár a rozvrh hodín systému ShoolTool podporujú časové pásma (väčšinou). Časové pásma sa nám spočiatku zdali ako dobrý nápad, ale nakoniec to bol nekonečný zdroj problémov a škrípania zubov. Ak si necháme prednastavené časové pásmo UTC (Greenwichský čas, Londýn), tak je menej pravdepodbné, že narazíme na problémy.

Ak si chceme vzájomne vymieňať údaje z kalendára s inými aplikáciami, tak je vhodné použiť správnu časovú zónu. Najlepší spôsob je najskôr komunikáciu aplikácie so systémom SchoolTool otestovať a tým zistiť aké nastavenie funguje najlepšie.

Pri individuálnom použitií systému SchoolTool (nie celoškolskom) je najlepšie, keď si ako Názov nastavíte svoje meno, pretože to sa bude zobrazovať rodičom a študentom.

Nové nastavenia uložíme kliknutím na Použiť.

SchoolTool je vytvorený na používanie v rôznych krajinách, ale niektoe časti sveta majú iný kalendar takže si to musíte nastaviť aby vám to sedelo. SchoolTool je prednastavený aby sedel viac-menej Európskym štandardom. Ja som si to zmenil na Americké štandardy.

ShoolTool kalendár a rozvrh hodín podporuje časové pásma. Väčšinou. Toto sa zdalo ako dobrý nápad, ale skončilo to ako nekonečný zdroj problémov a lútosti. Ak si necháte prednastavenú UTC časovú zónu (Greenwichský čas, Londýn), tak je menej pravdepodbné že narazíte na problémy.

Ak chcete EXCHANGE dáta z kalendáru s inými aplikáciami, tak vám odorúčame použiť poriadnu časovú zónu. My vám odporúčame experimentovať s aplikáciou s ktorú chceteaby SchoolTool spolupracoval a zistíte, čo funguje najlepšie.