Problémy otvoreného softvéru pre Pitecantropus informaticus a Australopitecus informaticus

(Preklad článku od N. N. Nepejvodu, Iževsk, Udmurtská štátna univerzita.)

 

Patrilo by sa dať odkaz na originál. Je v Zborníku štvrtej konferencie o otvorenom softvéri, aké sa každoročne usporadúvajú v Pereslavli-Zalesskom. Na stránke http://www.altlinux.ru/news/item/567/ nájdete informácie o aktuálnej piatej konferencii a tiež (skoro úplne dole pred koncom stránky) odkazy na tie zborníky.

 


Za posledné dva roky mnohé vysoké školy v Rusku narazili na dva problémy: úroveň abiturientov stredných škôl sa znížila o 70 percent (ajaj, ako to chlapčisko odhadol? - poznámka prekladateľa) a v prvých ročníkoch sa objavilo pokolenie, ktoré sa obyčajne nazýva Homo informaticus.

Analyzujúc charakteristiky Homo informaticus, ktoré sa popisujú v literatúre a porovnajúc ich s reálnou úrovňou prichádzajúcich prvoročiakov dokonca v odbore "Informatika" na ďaleko nie najhoršej ruskej univerzite, možno si všimnúť toto: 

  • Na úroveň Homo tieto osoby nedorástli. S počítačmi zaobchádzajú, ako opice. Myslenie majú potlačené, snažia sa uhádnuť požadovanú odpoveď, ako sa to žiada v testoch. 
  • Stretnutie s otvoreným softvérom im spôsobuje šok. Príkazový riadok vnímajú ako dobre vymyslené zostrené mučenie: "A ty nemudruj, radšej ukáž palcom, kde treba myškou kliknúť!"
  • Úplná neschopnosť čítať a "klikacie" myslenie. Keďže sú zvyknutí na "kopy-past" a jazyk "padonkov" (to je v Rusku fenomén, kto je trošku otrlejší, môže ísť na www.udaff.com si pozrieť, čo to asi je - poznámka prekladateľa), nie sú schopní bez chýb prepísať jeden riadok z učebnice do príkazového riadku, nehovoriac už o tom, že by boli schopní modifikovať parametre príkazu.
  • Nevedia písať.
  • Nevedia hľadať relevantné informácie.   

Nedá sa učiť bez toho, aby sme si uvedomili tieto zvláštnosti. Len prvý ročník na vysokej  je tá vhodná doba, keď je možno "opicoľudí" premeniť aspoň na neandertálcov. Preto otvorený softvér a len otvorený softvér počnúc prvým dňom - je riešením v danej kritickej situácii.

No učitelia sa musia psychicky preladiť a pochopiť, že "opičie" správanie - nie je natoľko vinou týchto mladých ľudí, nakoľko je ich nešťastím. Prakticky celý prvý semester je treba venovať tomu, aby sa v ich očiach objavili iskierky rozumu a v v ich riešeniach - záblesky zmysluplnosti.


K preloženiu tohto článku ma inšpirovalo mimo iného, chápanie DVUi (asi viete, o čom hovorím) zo strany niektorých manažérov (najpodstatnejšie bolo, aby to malo farebnú hlavičku a požadovanú úpravu, samozrejme, v nejakom .docx nám predhodenú). Mal by som sa (s ďalšími spoluautormi) v rámci DVUi venovať nepovinnej 8-hodinovke o Programovaní v Pythone. To je téma, ku ktorej mam naozaj čo povedať, aj z hľadiska metodiky vyučovania. 

No a uvediem jeden názor, z diskusie medzi členmi tímu o prostriedkoch na výučbu (reakcia na to, že som navrhol jednotné prostredie, bootovateľné CD na báze Ubuntu a ako základný nástroj nie IDE, ale príkazovo orientované interpretačné prostredie IPython):

"Chcem sa vyhnut bootovatelnemu CD (su s tym zbytocne komplikacie, ako napr. jeho samotna distribucia medzi ucitelov, mnohi tiez neradi pouzivaju iny OS ako su zvyknuti a pod...). Kniznice, prostredie ktore navrhujem je aj pre Windows aj pre Linux (ostatne OS zanedbavam...). Instalacia a pouzivanie prostredia a kniznic je velmi jednoducha a pre nase ucely postacujuca. Teda vychadzam z toho, ze ich budeme ucit len zaklady jazyka, na zobrazenie cohosi pouzijeme zopar prikazov z grafickych kniznic a zdrojovy kod budeme spustat v "davkach" v IDE prostredi, tak ako su zvyknuti napr. z Delphi. Uvedomujem si ze tento pristup zahmlieva pouzitie, principy a vyhody intepretovanych jazykov a pod. No zaroven si myslim, ze je pre ucastnikov najmenej metucim sposobom prace."

Nuž, hlavne si to uľahčiť čo najviac z našej strany a hlavne "neprebudiť" klikáčov z ich blahého sna, že všetko sa dá naklikať, keď vieš, kam strčiť myš. Myslenie je tu zatlačené úplne do pozadia - veď načo? V mojom ponímaní, každá príležitosť na vzdelávanie sa má využiť na to, aby sme uľahčili návrat k mysleniu, ktorý hoci bolestný, ale je nevyhnutný. A čím skôr, tým lepšie. Čo vy na to? Napísal som to tu aj preto, aby ste ma prípadne zjazdili :-)