Najnovšie príspevky

Softvér zadarmo?

Iste vás už napadla otázka, ako je  vlastne možné, aby softvér bol dostupný zadarmo. Veď vývoj softvéru je náročný a drahý. Ako teda môže byť zadarmo? A keď už zadarmo je, nebudú to len amatérske programčeky plné chýb, s obmedzenou funkčnosťou, ktoré sa na skutočnú prácu vôbec nedajú použiť?

Otvorený, či slobodný softvér? Oboje!

Najskôr však zopár slov o tom, čo je otvorený, či, ako sa mu tiež hovorí, slobodný softvér. Oba názvy sú výstižné a postihujú dve stránky toho istého: otvorený softvér je ten, do ktorého môžme nazrieť a môžme teda aj zisťovať, ako funguje – môžme si ho dokonca aj prispôsobiť a, ak treba, aj opraviť; slobodný softvér je ten, ktorý tieto práva zaručuje pre všetkých. A navyše je ešte aj zadarmo.

Otvorený a slobodný softvér

Cieľom stránky sospreskoly.org je propagovanie slobodného a otvoreného softvéru a jeho používania na školách. Našim cieľom je dosiahnuť, aby tento portál bol miestom prvého kontaktu pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť, ako slobodný a otvorený softvér v školách a pri vyučovaní použiť, je však tiež pre tých, ktorí vo vyučovaní hľadajú nové možnosti alebo potrebujú pomoc s problémami.

Informatika v škole a praxi

Na konferencii Informatika v škole a praxi v Ružomberku odznelo viacero príspevkov tematicky zameraných na otvorený softvér. Onedlho ich sem pridáme...

Konferencie, stretnutia a kurzy

Organizujete kurz alebo inú akciu venovanú používaniu otvoreného softvéru? Predniesli ste príspevok na konferencii, ktorý súvisel s otvoreným softvérom? Do tejto knihy o tom môžete napísať, alebo aj svoj príspevok či študijné materiály pridať.

Free Pascal

Free Pascal Compiler (FPC) je profesionálny 32-bitový prekladač Pascalu, distribuovaný pod licenciou GPL - čo znamená