Prehľad

LAMP inštalácie (Linux + Apache + MySQL + PHP) sú populárnym nastavením serverových aplikácií na serveroch Ubuntu. Existuje nespočetné množstvo otvorených aplikácií, ktoré používajú zostavu serverov LAMP. Medzi populárne LAMP aplikácie patria napríklad Wiki stránky, Redakčné systémy, a webové administračné rozhrania ako napríklad phpMyAdmin.

Jednou z výhod LAMP je možnosť nahradenia databázy, webového servera a skriptovacích jazykov inými systémami. Populárnou náhradou za MySQL sú databázy Posgresql a SQLite. Miesto PHP sa zasa často používajú jazyky Python, Perl a Ruby.

Tradičný spôsob, ako nainštalovať väčšinu LAMP aplikácií je takýto:

  • Stiahneme archív obsahujúci zdrojové súbory aplikácie.

  • Rozbalíme archív (zvyčajne do priečinka, ktorý je dostupný pre webový server).

  • V závislosti od toho, kam sme rozbalili zdrojové súbory, zadáme do webového prehliadača adresu.

  • Nastavíme aplikáciu tak, aby sa pripojila do databázy.

  • Spustíme skript alebo otvoríme stránku aplikácie, ktorá nainštaluje databázu, ktorú bude aplikácia potrebovať.

  • Po vykonaní týchto krokov (alebo podobných), môžeme začať používať aplikáciu.

Nevýhodou tohto prístupu je to, že aplikácia nie je umiestnená na štandardné miesto do súborového systému, čo môže spôsobiť zmätok. Ďalšia nevýhoda je aktualizácia aplikácie. Ak je uvolnená nová verzia aplikácie, je potrebné vykonať proces inštalácie odznova aby sa aktualizácie aplikovali.

Našťastie dosť veľký počet takýchto LAMP aplikácií je súčasťou balíkov Ubuntu a dajú sa nainštalovať rovnakým spôsobom ako bežné aplikácie. V závislosti od aplikácie je však niekedy potrebné vykonať dodatočné nastavenia.

Táto časť obsahuje návody, ako nainštalovať a nakonfigurovať Wiki aplikácie MoinMoin, MediaWiki a ako spravovať MySQL pomocou phpMyAdmin.

[Note]

Wiki stránky umožňujú návštevníkom jednoducho pridávať, odstraňovať a upravovať obsah webových stránok. Jednoduchá interakcia a manipulácia robí z Wiki systému efektívny nástroj, ktorý umožňuje viacerým autorom spolupracovať. Termín Wiki je tiež označovaný ako softvér na spoluprácu.