O Ubuntu

Ubuntu je dnes jednou z najviac rozšírených a podporovaných distribúcií. Podľa stránky Distrowatch sa Ubuntu drží na popredných miestach najnavštevovanejších stránok spomedzi Linuxových distribúcií.

Na stránke Distrowatch je o Ubuntu napísané:

Vznik Ubuntu je datovaný na september 2004. Ako relatívny nováčik na scéne Linuxových distribúcií sa tento projekt vyšvihol ako žiadny iný pred ním. Veľmi rýchlo sa zaplnili internetové diskusie nedočkavými používateľmi a vývojármi plnými elánu. Počas niekoľkých nasledujúcich rokov Ubuntu narástlo na najpopulárnejšiu distribúciu Linuxu a je veľkým prínosom do vývoja slobodného a jednoducho použiteľného operačného systému, ktorý sa svojimi vlastnosťami vyrovná akýmkoľvek plateným systémom, ktoré sú prítomné na trhu.

Aký je ale dôvod pre ohromujúci úspech Ubuntu? V prvom rade je projekt dielom Marka Shuttlewortha, charizmatického milionára z Južnej Afriky, bývalého vývojára Debianu a svetovo druhého vesmírneho turistu. Ubuntu je financované jeho vlastnou spoločnosťou Canonical Ltd, sídliacej na ostrove Man (súčasť Veľkej Británie). Po druhé, Ubuntu sa poučilo z chýb mnohých podobných projektov a pokúšalo sa im vyhnúť úplne v ich začiatkoch. Vytvorila sa kvalitná internetová infraštruktúra s Wiki dokumentáciou, inteligentným systémom nahlasovania chýb a taktiež profesionálnym prístupom ku bežným používateľom. Treťou veľkou silou je možnosť zaslania CD s Ubuntu pomocou vlastného Ship-it programu pre záujemcov, všetko financované zakladateľom projektu - Markom Shuttleworthom. Rozposielanie rapídne pomohlo pri rozširovaní distribúcie.

Pokiaľ ide o technické náležitosti, Ubuntu je založené na Debian "Sid", nestabilnej vetve Debianu, ale s vynikajúcimi balíčkami, ako je GNOME, Firefox a OpenOffice.org, pravidelne aktualizované na najnovšiu verziu. Ubuntu má dopredu určený 6 mesačný cyklus vydávania nových verzii, s občasným vydaním verzie s predĺženou podporou (Long Time Support, z toho skratka LTS), ktorá je podporovaná 3 roky pre použitie na pracovných staniciach (bežné počítače) a 5 rokov pre sieťové servery. Edície bez LTS označenia sú podporované po dobu 18 mesiacov pre pracovné stanice aj servery. Ďalšou vlastnosťou Ubuntu je inštalačné live CD, kreatívna grafika a témy, migračný asistent pre prenesenie nastavení z Microsoft Windows, podporou najnovších technológii (napríklad 3D efekty), jednoduchá inštalácia neslobodných ovládačov pre grafické karty ATI a NVIDIA a tiež wireless sieťovanie. Na požiadanie je tiež podpora neslobodných alebo patentami chránených multimediálnych kodekov.

  • Klady: Pevne určený vývojový cyklus; vhodné pre začiatočníkov; výborná dokumentácia; oficiálna aj používateľská podpora
  • Zápory: Niektoré vlastné programy (napríklad Lauchpad, Rosetta) sú neslobodné; stráca kompatibilitu s Debianom
  • Inštalácia softvéru: Advanced Package Tool (APT), použitie DEB balíčkov
  • Dostupné edície: Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu a Xubuntu pre 32-bitové a 64-bitové počítače; Ubuntu server je tiež pre SPARC procesory
  • Iné alternatívy založené na Ubuntu: MEPIS Linux (desktop), Linux Mint (desktop), Freespire (desktop), gNewSense (slobodný softvér)

Na rozdiel od autora tohto príspevku na stránke Distrowatch, ja nepovažujem Launchpad a Rossetu za zápor, pretože vďaka nej je prekladanie aplikácií do našej rodnej reči a hlásenie chýb jednoduchší ako kedykoľvek pred tým.

Ubuntu je systém s jadrom Linux a dodatočnými aplikáciami. Používa grafické rozhranie Gnome. Toto rozhranie si autori Ubuntu zvolili preto, že má rovnaký (pol ročný) vývojový cyklus. Ako už bolo povedané, je i v 64 bitovej verzii, takže nebudete mať problém použiť i viac ako 4GB operačnej pamäte. Okrem prostredia Gnome si môžete vybrať distribúcie s iným grafickým prostredím:

Vo všetkých troch prípadoch sa jedná o rovnaký systém líšiaci sa iba použitým grafickým rozhraním a programami, ktoré pod konkrétnym prostredím pracujú.
Okrem týchto troch základných systémov existujú i ďalšie odvodené systémy:

  • Edubuntu je systém určený pre použitie v škole, dá sa inštalovať ako prídavné CD  ako samostatný operačný systém alebo ako server pre tenkých klientov.
  • Gobuntu je systém, v ktorom nie sú zahrnuté programy s licenčnými obmedzeniami ale iba tie, ktoré sú úplne slobodné.
  • Ubuntu Studio je systém zameraný na úpravu a tvorbu multimédií.
  • Mythbuntu je systém určený na vytvorenie domáceho kina z počítača pomocou MythTV.

 

Stránky a diskusné fóra o Ubuntu


Informácie o systéme Ubuntu sa môžete dozvedieť aj na mnohých ďalších neoficiálnych fórach:

Knihy o Ubuntu


K dispozícii sú i knihy a publikácie:

Dostupné sú tiež elektronické knihy: