Maxima prakticky - jak začít a jak vyzkoušet

Program Maxima je jeden z nejstarších programů pro symbolické výpočty, tzv. systém počítačové algebry (CAS).

Umožňuje provádět podobné výpočty jako komerční obdoby Maple, Mathematica, Derive, nebo další Opensource CAS Axiom, který by údajně měl v některých aspektech přesahovat i schopnosti komerčních CAS.

Kde získat

Maxima je program spustitelný pod Windows i pod GNU/Linux. Protože se jedná o program pracující v textovém režimu je vhodné si jej nainstalovat spolu s některým grafickým rozhraním. Uživatalé textových editorů Emacs a TeXmacs mají volbu jasnou, protože můžou Maximu používat přímo v okně svého editoru, pro ostatní uživatele doporučuji nadstavbu wxMaxima.

Uživatelé Debianu by určitě neměli s programy maxima a wxmaxima zapomenout nainstalovat i další knihovny schované v balíčku maxima-share a dokumentaci v balíčku maxima-doc.

Jak vyzkoušet na webu a bez instalace

Není to jednoduché, protože maxima umožňuje i spouštění příkazů operačního systému (a to asi žádný webmaster nedovolí). Maxima navíc vždy předpokládá, že u terminálu sedí někdo, kdo odpovídá na otázky, pokud je například potřeba o některém parametru vědět, je-li kladný, záporný nebo nula. Práce v dávkovém režimu tedy není pro Maximu to pravé ořechové. Přesto existuje několik projektů, které umožňují Maximu používat ve webovém prohlížeči. V první odrážce najdete projekty, které umožňují uživateli přímo zápis příkazů programu Maxima (s vyloučením nebezpečných příkazů a příkazů, které interagují s uživatelem), v druhé odrážce projekty, které umožňují program Maxima využívat bez znalosti příkazů, ale zpřístupňují jenom některé funkce.

  • Přímo příkazy programu Maxima si můžete vyzkoušet v rámci projektů STACK, maximaPHP nebo Maxima Online.
  • Na Maximu se spoléhá při výpočtech maďarský projekt WMI2, který simuluje chytrou kalkulačku a který je přeložen do češtiny i do slovenštiny a projekt MAW, který zobrazuje postup při výpočtu některých typů úloh.

Jak používat (dokumentace)

Kromě rozsáhlé dokumentace šířené s programem je k dispozici pěkný slovenský návod, který napsal dr. Ján Buša.

Tipy a triky

1.

Uložte si následující řádky do konfiguračního souboru maxima-init.lisp (v Linuxu se tento soubor hledá v adresari ~/.maxima , pokud tam tento adresář nebo soubor nemáte, tak si jej můžete vytvořit)

:lisp(setf (get '%cos 'tex) nil)
:lisp(setf (get '%sin 'tex) nil)
:lisp(setf (get '%tan 'tex) nil)
:lisp(setf (get '%log 'tex) nil)

Tyto řádky způsobí, že (sin(x))^2 se bude při výstupu do TeXu transformovat jako \sin^2(x) a ne jako \sin(x)^2, což je sice stejné jako v Maplu, ale matoucí pro čtenáře.

 

2.

Pozor na (alespoň podle diskuzí v diskuzním fóru k Maximě) zatím možná slabší stránku programu Maxima, na počítání limit. Nezapomeňte při výpočtu limit na možnost použít i příkaz tlimit místo obvyklého limit. V programu wxmaxima se zaškrtne volba "Use Taylor series", nebo nastavte proměnnou tlimswitch na true příkazem

tlimswitch:true

 

3.

Pokud voláte Maximu v dávkovém módu z extermích programů nebo scriptů, je vhodné ošetřit, aby byl proces zabit v případě, že běží příliš dlouho. Toto opatření řeší výše naznačené případy, kdy se Maxima snaží komunikovat s uživatelem. V GNU/Linuxu je k tomu možno použít skript timeout a omezit maximální délku provádění příkazu například na 5 sekund.

 

4.

V Archlinuxu me Maxima po updatu pekne potrapila, nez jsem si precetl instalacni pokyny. Stacilo poslechnout nasledujici radu a vytvorit prazdny soubor .clisprc a bylo po problemu.

On certain systems problem with Maxima under Clisp is reported.
When Maxima starts it gives the following error (exact content
of the message may vary) :

*** - invalid byte sequence #xED #x73 #x69 in CHARSET:UTF-8 conversion
The following restarts are available:
ABORT :R1 ABORT
Break 1 [2]>

Quite likely this is Clisp installation problem. One can check
this by running clisp command -- it should produce the same
error message. Known workaround is to create empty .clisprc
file in user's home directory.