Firewall a záver

Firewall

Možno nezaškodí spomenúť aj nastavenie firewallu. Pre svoju činnosť Samba potrebuje otvorené porty 137, 138 a 139. Ak sa pozriete do súboru /etc/services, nájdete tam:

netbios-ns 137/tcp # NETBIOS Name Service
netbios-ns 137/udp
netbios-dgm 138/tcp # NETBIOS Datagram Service
netbios-dgm 138/udp
netbios-ssn 139/tcp # NETBIOS session service
netbios-ssn 139/udp

Neviem celkom presne, prečo sú tieto porty vymenované aj pre TCP aj pre UDP. Možno práve tieto informácie vedú mnohých k ich otváraniu pre oba prenosové protokoly. Keď však podrobnejšie nazriete do dokumentácie SMB/CIFS, dočítate sa, že potrebuje pre svoju činnosť tieto porty:

  • 137/UDP – preklad mien (NETBIOS name service);
  • 138/UDP – prehliadanie počítačov v sieti (NETBIOS datagram service);
  • 139/TCP – samotné zdieľanie súborov a tlačiarní (NETBIOS session service). 

Píšem o portoch, ktoré sú nutné pre funkčnosť zdieľania v sieti so starými Windows 9x. Novšie verzie už nepotrebujú tieto porty a vystačia si s portom 445/TCP – priame zdieľanie súborov (SMB Direct), SMB/CIFS priamo cez TCP, bez NETBIOS. Tu len poznamenám, že toto riešenie potrebuje funkčné riešenie DNS a neposkytuje zoznam počítačov v sieti. Ak povoľujete tieto porty, nezabudnite, že bez použitia servera WINS (alebo zlom nastavení jeho použitia) sú okolité počítače zisťované broadcastmi, preto je potrebné povoliť aj broadcasty pre danú podsieť. Dajte aj pozor, že nie vždy musí byť port odosielateľa a prijímateľa rovnaký.

Záver

Tak a sme na konci. Mali by sme teraz mať funkčnú MS Windows doménu, vytvorenú pomocou súborového servera Samba. Máme používateľov rozdelených do skupín, ktoré majú rôzne prístupové práva k zdieľaným prostriedkom servera, ako aj rôzne práva na lokálnych staniciach.

Postup tu popísaný nie je jediné správne riešenie a nie je dokonca ani najlepšie riešenie. Cieľom bolo naviesť čitateľa na vytvorenie funkčného riešenia, na ktorom možno naznačiť princípy nastavenia rôznych úrovní prístupu a nastavovania domény. Určite by sa dalo nastavenie vylepšiť, napríklad použitím rôznych skriptov, napríklad na automatické pridávanie strojov do domény a podobne. Ale to ponechám na samostatné štúdium. Rovnako som sa nezmienil o nastavovaní prehliadania sete (browsing), o použití servera WINS, či o nastavení DNS tak, aby na IP adresy prekladal aj NetBIOSové mená počítačov. Úplne som vynechal prácu s tlačiarňami, hoci i to je silná stránka Śamby. Ale i tak dúfam, že tento návod niekomu pomôže.

Článok (seriál) je prevzatý zo Sprievodcu dedinčana svetom IT, zo súhlasom autora (mňa) a je zverejnený pod licenciou Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License (CC-by-sa). Inými slovami, tu zverejnené informácie môžete rozmnožovať, rozširovať, vystavovať dielo a odvodené diela za podmienky uvedenia autora a použitia rovnakej licencie, a to aj na komerčné účely.