Firestarter - Sprievodca nastavením firewallu

Sprievodca nastavením firewallu programu Firestarter sa automaticky spustí ak ste program spustili prvý krát. Ak sa chcete do sprievodcu vrátiť neskôr, dá sa vyvolať prostredníctvom ponuky Firewall v hlavnom rozhraní programu. Všetky voľby, ktoré nastavíte pomocou sprievodcu sa však dajú zmeniť pomocou predvolieb programu.

Nastavenie sieťového zariadenia

Configuring the network settings

Táto stránka sprievodcu slúži na nakonfigurovanie hlavného sieťového zariadenia; to je sieťové zariadenie, cez ktoré sa pripájate na Internet.

Sprievodca automaticky vyhľadá všetky zariadenia, ktoré sa nachádzajú v počítači. Vo všeobecnosti budete používať buď pppxx alebo ethxx zariadenie, ak nemáte nejaký špeciálny hardvér. ppp je priradené k zariadeniam, ktoré sa pripájajú k telefónnej linke, zatiaľ čo eth je normálna sieťová karta pre drôtové pripojenie.

Pri niektorých modemoch je potrebné zvoliť ppp0 ako ich zariadenie, aj keď je tiež k dispozícii voľba eth0. Je to preto, lebo poskytovateľ internetových služieb používa protokol PPPoE. Ak vidíte v zozname ppp zariadenie a vy nemáte modem, pravdepodobne ho musíte vybrať ako sieťové zariadenie.

Ďalej sú k dispozícii nasledujúce dve možnosti:

  • Spustiť firewall po nadviazaní vytáčaného spojenia
    Ak máte zariadenie pripojené cez telefónnu linku (PPP) alebo VPN rozhranie, ktoré sa po určitom čase preruší, odporúčame túto možnosť zaškrtnúť. Ak je možnosť povolená, Firestarter sa pokúsi nanovo načítať firewall hneď ako sa nadviaže nové spojenie.
  • IP adresa je priradená cez DHCP
    Ak sú vaše sieťové nastavenia ako IP adresa počítača distribuované cez DHCP, odporúčame túto možnosť zaškrtnúť. Ak ste pripojený na Internet cez káblovú televíziu, DSL alebo cez priame drôtové pripojenie, mali by ste túto možnosť zaškrtnúť. Toto nastavenie nebude prekážať ani vtedy ak vo vašej sieti nie je DHCP server. Ak je zaškrtnutá táto možnosť, Firestarter nanovo načíta firewall vždy, keď sa zmenia sieťové nastavenia.

Nastavenie zdieľania internetového pripojenia

Configuring Internet connection sharing

Zdieľanie internetového pripojenia umožňuje niektorým počítačom prístup do siete Internet cez bežné sieťové pripojenie. Toto pripojenie je vytvorené pomocou NAT (preklad sieťových adries). Pre počítače z vonkajšej siete sa celá vaša sieť javí ako jeden počítač s jednou IP adresou.

Aby NAT fungoval, musíte mať v počítači dve alebo viac sieťových zariadení. Ak máte iba jedno zariadenie, táto strana sprievodcu sa vám nezobrazí. NAT zapnete tak, že zo zoznamu zariadení vyberiete to, ku ktorému je pripojená lokálna sieť. Musíte vybrať iné zariadenie ako ste vybrali na predchádzajúcej stránke.

Ak chete získať viac informácií a dozvedieť sa aj o tom ako sa konfiguruje služba DHCP, môžete si prečítať časť Nastavenie DHCP servera. Vo všeobecnosti však NAT aj DHCP začnú fungovať, keď ich povolíte v sprievodcovi a nie je potrebná žiadna ďalšia konfigurácia.

Príprava na štart firewallu

Na poslednej strane sprievodcu máte možnosť buď zahodiť zmeny alebo ich prijať a uložiť. Ak zvolíte uloženie zmien, firewall sa automaticky naštartuje.

Po vykonaní tohto kroku Firestarter bude pracovať predvolenom bezpečnostnom režime a v budúcnosti zvyčajne nie je potrebné nič meniť. Predvolený režim implementuje prísnu politiku pre prichádzajúcu komunikáciu a zhovievavý postoj k odchádzajúcej komunikácii. Viac informácií o predvolenom režime a o tom ako ho zmeniť sa dozviete v časti Práca s politikou.