Inštalovanie softvéru pre Windows na všetky školské počítače

 

Dlho som hľadal vhodný spôsob ako nainštalovať softvér  na všetky počítače, bez toho, aby som musel behať od jedného k druhému. Pri porgramoch, ktoré umožňujú tzv, tichú (silent) alebo bezobslužnú (unattend) inštaláciu, inštalácia nie je problém. Bohužiaľ takúto inštaláciu podporuje len málo programov. Nepodporujú ju ani také programy, u ktorých by sme to očakávali. Aj keby sme mali k dispozícii Windows server, ktorý ponúka istú možnosť inštalácie "deploymentu" programov na stanice patriacich do domény, bolo by potrebné inštalačný program previesť do mst balíka. Hľadaním bezobslužných režimov a prevodom však strávite toľko času, že sa vám pri menšom počte počítačov oplatí obehnúť počítače a nainštalovať programy ručne. Okrem toho je tu ďalší problém. Inštalácia softvéru pod obmedzeným používateľským účtom. Je síce možné použiť príkaz runas ale v tom prípade bude heslo správcu zapísané priamo v dávkovom súbore.

Výborné riešenie som našiel náhodou keď som videl ako si jeden známi inštaloval upravenú verziu Windows XP. Po dokončení inštalácie operačného systému sa mu otvorila ponuka softvéru na inštaláciu. Po vybraní jednotlivých súčastí sa automaticky začali spúšťať inštalačné programy a jednotlivé dialógy sa samé objavovali a mizli, ako keby dajaký záhadný duch klikal na tlačidlá inštalačného programu. Po preskúmaní som zistil, že inštalácia prebieha pomocou skriptov programu autohotkey.

Po preštudovaní toho, čo tento program dokáže, so zistil, že je to program, ktorý potrebujem. Dokáže do programov posielať stlačené klávesy a kliknutia myši. To umožňuje vytvoriť skript pre bezobslužnú inštaláciu. Okrem toho je možné skript previesť na exe súbor a ukryť tak heslo správcu pred zrakmi zvedavých používateľov. Takýto script potom môžeme pridať do dávkového súboru, ktorý môžeme umiestniť na verejne dostupné miesto v sieti a potom vytvoriť .reg súbor, pomocou ktorého nastavíme spúšťanie tohto dávkového súboru po prihlásení používateľa do databázy Registry. Tento súbor potom naimportujeme na každom počítači.

Dávkový súbor sa bude spúšťať pri každom prihlásení používateľa. Ak budeme chcieť všetkým (alebo len niektorým) používateľom niečo nainštalovať, stačí vytvoriť skript, previesť ho na .exe súbor, nahrať ho na verejne dostupné miesto v sieti, a nastaviť jeho spustenie do spomínaného dávkového súboru.

Vytváranie skriptov je naozaj jednoduché. Prvý deň som sa pustil do skriptu pre aktualizáciu prehliadača Firefox. Za necelú pol hodinku som mal vytvorený funkčný skript. Neskôr som však zistil, že predsa len to chce ešte doladiť, pretože používatelia nechápajúc čo sa deje inštalačný program zavreli a potom sa čudovali, kto za nich kliká a stláča klávesy v inom programe. Tento problém som mohol riešiť upozornením pre používateľov pred spustením inštalácie, no rozhodol som sa so skriptom ešte trošku pohrať aby bol blbovzdorný. Vytvoril som tiež jeden súbor so zoznam používateľov, ktorým chcem aktualizáciu nainštalovať a druhý súbor do ktorého sa budú zapisovať používatelia, ktorým už bol program nainštalovaný. Na konci dňa bol skript podľa mojich predstáv a na druhý deň som urobil skripty pre všetky ostatné programy.

Rýchlu príručku pre program Autohotkey nájdete na stránke AutoHotkey - Automatizácia pomocou makier