Druhý program v Pythone... zase ten istý?

Programy v Pythone by vôbec neboli užitočné, keby sme museli zadávať príkazy v tom momente, keď chceme niečo urobiť—alebo keby sme pre niekoho vytvorili program, a on by ho pred použitím musel celý znova napísať.

Textový procesor, ktorý používaš na napísanie školského projektu má niečo medzi 10 a 100 miliónom riadkov príkazov. Keby sme to vytlačili na papier, bolo by to asi 400,000 strán. . . čo by vytvorilo vežu z papiera vysokú okolo 40 metrov. Len si predstav, že by si si kúpil v obchode takýto program, koľkokrát by si musel prejsť z obchodu k autu, kým by si ho celý do auta naložil. . .
. . .a ako by ste to vôbec odviezli, keby fúkal vietor, ľahko by takú vysokú vežu z papiera rozfúkalo. Našťastie existuje riešenie, aby sme nič takéto nemuseli robiť.

 

rozfúkané papiere

Ak máš Windows otvor si Poznámkový blok (Klikni na Štart, Všetky programy, Príslušenstvo), ak máš Linux, tak sa spýtaj ocina alebo maminy, ktorý editor máš použiť a napíš do neho príkaz print rovnakým spôsobom, ako keď si ho zapisoval do príkazového riadka:

print("Ahoj Svet")

Klikneme na menu Súbor, potom na Uložiť, zadáme názov súboru ahoj.py a ak sme vo Windows uložíme súbor na plochu. V Linuxe súbor uložíme do domovského priečinka (v oboch prípadoch priečinky uvidíme ako ikonu niekde v dialógovom okne). V systéme windows stačí dvakrát kliknúť na uložený súbor. V systéme Linux otvoríme terminál a zadáme:

python ahoj.py

Po spustení uvidíš výpis Ahoj Svet, presne tak, ako keby si ho napísal do konzoly Pythonu (pozri obrázok 1.2).

Teraz môžeš vidieť, že tí múdri ľudia, čo vymysleli Python, ťa zachránili pred potrebou písať ten istý program znova a znova. Nie je to ako pred rokom 1980. Choď a opýtaj sa otca, či mal počítač ZX81 alebo Didaktik, keď bol mladší.

Počítače Didaktik, ktoré sa začali vyrábať v roku 1980 a boli jedny z prvých cenovo dostupných domácich počítačov. Veľa mladých chlapcov a dievčat boli úplne zbláznený do prepisovania kódu hier, ktoré vychádzali v časopisoch, po dlhých hodinách písania však zistili, že program nepracuje tak ako má.

Koniec začiatku

Vitaj v nádhernom svete programovania. Začali sme sa naozaj jednoducho, "Ahoj Svet". Keď sa budeš učiť niekedy iný programovací jazyk, zistíš, že vo väčšine prípadov sa začína rovnako.

V ďalšej kapitole budeme robiť ďalšie užitočné veci s konzolou Pythonu, a potom sa pozrieme na to, ako sa vytvára program.